سرود تیم مل با صدای کی؟

توسط هواداران - دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - موسیقی ایران - سالار عقیلی - حامد همایون - محمد معتمدی

به گزارش مجله هواداران،بعد از برگزاری نشست رسانه ای 27 فروردین ماه با حضورعلی اکبر صفی پور مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی و مهدی تاج رییس فدراسیون فوتبال با توضیح در مورد ساخت سرود تیم ملی برای جام جهانی و همکاری فدراسیون فوتبال با بنیاد فرهنگی و هنری رودکی خوانندگان این آهنگ علیرضا قربانی و سالار عقیلی با رهبری شهرداد روحانی معرفی شد.
اما بعد از چند هفته علیرضا قربانی طی نامه ای از همکاری در این پروژه انصراف داد و معتقد است سبک و نوع فعالیت هنری اش برای ارائه سرود تیم ملی مناسب نیست.


یادداشت علیرضا قربانی:" اعلام انصراف از حضور در تولید موسیقی برای تیم ملی فوتبال ایران عزیز
به نام ایزد مهرآفرین
در روزهای اخیر خبری مبنی بر تولید و حضور اینجانب بعنوان خواننده قطعه‌ای با همراهی ارکستر سمفونیک تهران و به رهبری جناب شهرداد روحانی برای حضور تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ کشور روسیه در رسانه‌ها منتشر شد که ضمن سپاس از همه هم میهنان عزیزم لازم میدانم توضیحاتی را در این زمینه خدمتتان ارائه کنم.
بزرگترین سعادت و افتخار برای هر هنرمند، انجام فعالیتی برای میهن خویش و تولید اثری در سطح ملی و فراملی است واولین شرط ماندگاری و پذیرش یک اثر هنری، راستی و صداقت در بطن و متن آن اثر است.
به عبارتی دیگر یک اثر هنری باید از دل و جان هنرمند برخاسته باشد تا بتواند بر دلها بنشیند.
البته لازم به تکرار نیست که متاسفانه در این سال ها کار هنری سمت و سویی بیگانه با اصل معنا و خاستگاه بی‌بدیل آن پیدا کرده وغالبا چون ابزاری برای امرار معاش به کار می آید ...شاید هم با توجه به شرایط اجتماعی نتوان چندان ایرادی به خالقان این نوع آثار و حتی مخاطبانشان گرفت اما وقتی صحبت از کاری در شأن مردم بزرگ ایران و تولید اثری ملی به میان می آید هنرمندان باید با دقت نظری ژرف به آن نگاه کنند تا دچار لغزش و خطایی تاریخی نشوند.
اساسا رسالت و جهان بینی هنرمندان و دیدگاه های آنها دربزنگاه هایی چنین است که محک می خورد و اگر با چشمی باز و دلی آگاه به توانایی،خاستگاه و اهداف خویش ننگرند ممکن است دست به کاری بزنند که در افق و تار و پود وجودشان که در پس سالیان عمر، ممارست،تجربه و اندیشه تعریف شده نگنجد و قطعا ارتکاب و سر نهادن با هر انگیزه ای برای ورود به آن عرصه، بی صداقتی محض با خویش و سپس خیانت به مخاطبان و مردمی است که همواره و در سخت ترین شرایط همراه و همدوش با هنرمندان راستین شان بوده و هستند.
طی این روزها و با تعمق و‌ دقت بیشتر به این نتیجه نزدیکتر شدم که جنس و محتوای موسیقی که من در طی حدود ۲۲ سال فعالیت و تلاش حرفه‌ای در آن رشد و پرورش یافته‌ام و هویت و اصالت هنری مهمترین رکن آن است، ممکن است با نتیجه و خروجی که عزیزان دست‌اندرکار و سفارش‌دهنده اثر از آن توقع دارند و به حق هم بایستی حاصل شود، ناهمگون و ناهماهنگ باشد و از این رو نتوانم خواسته خیل عظیم مخاطبان و علاقه‌مندان گرانقدر این رویداد مهم ورزشی و بین‌المللی را مرتفع سازم."
در ادامه در مورد رهبری شهرداد روحانی نوشت:"
برای توصیف جایگاه هنری و اخلاقی جناب شهرداد روحانی نیازی به قلم‌فرسایی بنده نیست، چنانکه کارنامه سالهای متمادی فعالیت هنری ارزشمند و شرافتمندانه‌اش بیان کننده و گواه همه حقایق حرفه‌ای‌ و توانایی‌هایش در موسیقی است.
یقینا پرونده یک عمر فعالیت علمی و عملی هر هنرمندی مهمترین و صادقانه‌ترین ملاک و محک جایگاه و شأن آن هنرمند می‌باشد.
به وضوح به خاطر می‌آورم از اولین لحظاتی که پیشنهاد همکاری مشترک با جناب شهرداد روحانی برای تولید و اجرای قطعه موسیقی برای حضور تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی روسیه مطرح شد با اشتیاق و البته با افتخار از این همکاری با ایشان وارد گفتگو شدم ضمن اینکه سابقه همکاری به یاد ماندنی قبلی و پرونده مثال زدنی‌شان در آهنگسازی در رویدادهای مهم ملی و بین‌المللی ، انگیزه مضاعفی برای همکاری ایجاد میکرد و به همه این دلائل اعتقاد داشته و دارم در هر اثری که نام و امضاء ایشان بر آن حک شود قطعا به جهت کیفیت و استاندارد موسیقایی و حس و حال و روح آن از برترین درجات کیفی برخوردار خواهد بود کمااینکه از نظر اینجانب قطعه ساخته شده ایشان علاوه بر علاقه شخصی من نسبت به آن، همه موارد مذکور را در بر داشت.
بعد از اعلام رسمی انصراف اینجانب از همکاری در تولید و اجرای قطعه موسیقی برای تیم ملی فوتبال بر خود لازم میدانم صمیمانه و خالصانه اعلام کنم برای شخص بنده کلیت ، عملکرد و نحوه حضورم در این رویداد مهم ورزشی فرهنگی توجیه‌پذیر نبود و این مهمترین و اساسی‌ترین دلیل انصرافم بود.
امیدوارم در آینده بسیار نزدیک اتفاق همکاری با این هنرمند برجسته و نام‌آور موسیقی ایران زمین نصیب اینجانب شود."
بعد از انصراف علیرضا قربانی بنیاد رودکی در اطلاعیه ای ضمن تقدیر از علیرضا قربانی از اعلام نام خواننده‌های جدید سرود تیم ملی در روزهای آینده خبر داد.


این در حالی ست که غلامحسین زمان آبادی، مشاور فرهنگی فدراسیون فوتبال درباره اتفاقات و جایگزین فدراسیون فوتبال در یم اظهار نظر رسمی گفته: " مسئولان بنیاد رودکی بهتر می‌توانند درباره این موضوع توضیح دهند. تا جایی که من اطلاع دارم محمد معتمدی و حامد همایون هم جزء گزینه‌های خوانندگی سرود تیم ملی بودند و احتمال دارد در صورت اثبات این خبر بنیاد رودکی از آنها به جای قربانی استفاده کند. به هر حال در نشستی که امشب با مسئولان بنیاد رودکی برگزار می‌کنیم، این موضوع را پیگیری می‌کنم."

این در حالی ست که محمد معتمدی نیز دقایقی پیش در اینستاگرامش رسما اعلام کرد که تمایلی برای خواندن سرود تیم ملی ندارد و این موضوع را به کلی تکذیب کرد.محمد معتمدی که اکنون برای کنسرت مادرم ایران در ترکیه حضور دارد طی یادداشتی اعلام کرد:" سلام به روی ماه همگی
ديشب وقتی بعد از تمرين با اركستر سمفونيک آنتاليای تركيه به هتل برگشتم خبیي خواندم مبنی بر اينكه پس از انصراف يكی از همكاران محترممان از اجرای سرود تيم ملی، نام بنده و يک عزيز ديگر از سوی بنياد محترم رودكی بعنوان گزينه های خواندن سرود اين تيم مطرح شده است.
ضمن سپاس از حسن نظر عزيزانم در بنياد رودكی جدای از اينكه نوع موسيقی بنده و گزينه ی ديگر مطرح شده به لحاظ فرم و محتوا هيچ شباهتی به هم ندارد ولی بعنوان يک هنرمند حق دارم پيش از آنكه نام بنده برای هر مساله ای رسانه ای شود خودم در جريان باشم.
در مجموع با توجه به جميع شرايط پيش آمده و فرصت محدود باقيمانده، بنده از دوستان تقاضا دارم گزينه های ديگر را مورد بررسی قرار دهند و بنده را در اين مورد معذور دارند.
براي تيم ملی كشورم و بنياد ارجمند رودكی مثل هميشه آرزوی پيروزی و سربلندی دارم ."
ولی تا به حال حامد همایون به موضوع واکنشی نشان نداده است.جام جهانی حامد همایون محمد معتمدی
نظرات شما نظرات شما

نظر شما با موفقیت ثبت و پس از بررسی منتشر خواهد شد.
loading
بیشتر بخوانید بیشتر بخوانید

رضا یزدانی در مولن روژ

توسط هواداران - دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

نخستین گفت وگوی تصویری رضا یزدانی درباره آلبوم تازه اش «درهم» در استودیو مولن رو...

موزیک ویدئو "حریم شخصی"درکنسرت رضا یزدانی رونمایی شد

توسط هواداران - شنبه ۲ دی ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

"حریم شخصی" که از ٢٢ آذر ماه در سینماها اکران شده است،با قصه ای جسورانه به معضلا...

برگزیده جشن موسیقی ما

توسط هواداران - یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

رضا یزدانی پس از دریافت جایزه در چهارمین جشن موسیقی ما در اینستاگرام خود نوشت:هي...

کنسرت 1 دی رضا یزدانی

توسط هواداران - یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

کنسرت 1 دی با حضور بهاره کیان افشار در برج میلاد تهران برگزار شد

کنسرت 1 دی برج میلاد

توسط هواداران - یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

کنسرت 1 دی با حضور بهنوش طباطبایی

کنسرت 1 دی تهران

توسط هواداران - چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

باز اومدی و من تنها با حال زارجنگو شروع نکن روی سرم نبارآژیر قرمزو روی لبت نکشهی...