گلایه مجید انتظامی از مافیای موسیقی

توسط هواداران - سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - موسیقی ایران

محمد معتمدی، حسام‌الدین سراج، علی رهبری،حمیدحامی و فریدون آسرایی بارها از وجود «مافیای موسیقی »گفته‌اند.
جالب این که مجید اخشابی خواننده تیتراژ سریال «گمگشته» به مهر گفته است: موسیقی ما بی‌برنامه‌تر از آن است که مافیا داشته باشد اما استاد مجید انتظامی آهنگ ساز فیلم‌های سینمایی «از کرخه تا راین» و «بوی پیراهن یوسف» اعتقاد دارد پای مافیا به شاخه‌های مختلف موسیقی نیز باز شده است.
از طرفی، مشکلات دیگر باعث شده تا آهنگ سازان حرفه‌ای خانه‌نشین شوند. در ادامه بیشتر از این موضوع و صحبت‌های این آهنگ ساز خواهیم گفت. بازنشسته‌ام و برای دلم کار می‌کنم هرچند برای بازنشستگی آهنگ ساز خوش‌ذوقی مانند مجید انتظامی زود است اما او می‌گوید خود را بازنشسته می‌دانم.
خیلی وقت است به طور حرفه‌ای مشغول فعالیت موسیقی نیستم و برای دل خودم کار می‌کنم. او برای فیلم سینمایی «روز واقعه» بیش از یک ساعت‌ونیم موسیقی ساخته است. البته این فیلم در ابتدا قرار بود یک سریال چند قسمتی باشد. وقتی درباره علت ماندگاری موسیقی‌هایی که ساخته است پرسیدیم، گفت:«الان از بیشتر موسیقی‌هایی که در دهه 60 می‌شنیدید، خبری نیست. موسیقی امروز بیشر فضاسازی شده. موسیقی ارزش خود را از دست داده و در واقع هنوز نتوانسته است به جایگاهی که باید داشته باشد برسد.»
آهنگ سازی با ارکستر گران درمی‌آید مجید انتظامی معتقد است هم اکنون مافیا در همه رشته‌ها نفوذ کرده است. او در این باره می‌گوید:«هنر هم درگیر مسئله مافیا شده است. گروهی سعی می‌کنند با هم کار کنند یا دست‌کم موسیقی اثر، از بین کارهای خودشان باشد. از آهنگ سازان قدیمی هم خبری نیست چون بیشتر آن‌ها با ارکستر زنده کار می‌کنند و ارکستر زنده، هزینه‌بر است. یعنی وقتی قرار باشد تهیه‌کننده هزینه حدود 30 نوازنده و استودیو را بدهد خیلی فرق می‌کند با این که یک نفر پشت دستگاهی بنشیند و یک‌نفره به جای همه آن نوازنده‌ها موسیقی بسازد.
به همین دلیل است که آهنگ سازانی که روی اصول علمی کار می‌کردند، یک جورهایی بیکار شدند و به آن‌ها کار داده نمی‌شود. به هر حال آهنگ سازی با این روش گران درمی‌آید. الان برخی فیلم‌هایی که میلیاردی می‌فروشند هیچ بُعد هنری ندارند. از طرفی مردم هم خسته‌اند و حوصله ندارند در سینما، فیلم متفکرانه ببینند. به همین دلیل سعی می‌کنند به سراغ فیلم‌هایی بروند که کمتر از این مقوله صحبت می‌کند و بیشتر می‌خنداندشان. البته این موضوع مختص به ایران نیست، نگاهی به فیلم‌های سراسر دنیا بیندازید و ببینید سالانه چند فیلم باارزش روی پرده سینما می‌رود.»

موسیقی خوانندگی تیتراز مافیا کنسرت فریدون آسرایی حمیدحامی
نظرات شما نظرات شما

نظر شما با موفقیت ثبت و پس از بررسی منتشر خواهد شد.
loading
بیشتر بخوانید بیشتر بخوانید

رضا یزدانی در مولن روژ

توسط هواداران - دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

نخستین گفت وگوی تصویری رضا یزدانی درباره آلبوم تازه اش «درهم» در استودیو مولن رو...

موزیک ویدئو "حریم شخصی"درکنسرت رضا یزدانی رونمایی شد

توسط هواداران - شنبه ۲ دی ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

"حریم شخصی" که از ٢٢ آذر ماه در سینماها اکران شده است،با قصه ای جسورانه به معضلا...

برگزیده جشن موسیقی ما

توسط هواداران - یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

رضا یزدانی پس از دریافت جایزه در چهارمین جشن موسیقی ما در اینستاگرام خود نوشت:هي...

کنسرت 1 دی رضا یزدانی

توسط هواداران - یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

کنسرت 1 دی با حضور بهاره کیان افشار در برج میلاد تهران برگزار شد

کنسرت 1 دی برج میلاد

توسط هواداران - یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

کنسرت 1 دی با حضور بهنوش طباطبایی

کنسرت 1 دی تهران

توسط هواداران - چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

باز اومدی و من تنها با حال زارجنگو شروع نکن روی سرم نبارآژیر قرمزو روی لبت نکشهی...