ورود پروژه "صد سال موسیقی ایران برای پیانو" به بازار جهانی

توسط هواداران - یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - موسیقی ایران

به گزارش مجله هواداران، رنده جایزه فرهنگ و هنر بنیاد انگلبرت سوئیس اعلام کرد که دومین فصل از پروژه "صد سال موسیقی ایران برای پیانو" با نام "شهرزاد اثر علیرضا مشایخی" توسط لیلا رمضان پیانیست کشورمان در عرصه بین‌المللی وارد بازار جهانی موسیقی شد.
‌لیلا رمضان در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه "شهرزاد" اثری برای راوی و پیانو است گفت: این اثر در ۹ بخش آفریده شده و از آثار به نسبت طولانی ادبیات پیانوی موسیقی است. این اثر به گونه‌ای نوشته شده که به تنهایی و بدون راوی نیز امکان اجرای کنسرتی داشته باشد.
رمضان تصریح کرد: در اپرای شهرزاد که در حقیقت داستانی از شهرزاد زاده تخیل مشایخی است، رابطه صحنه‌ها در کنار گفتار راوی اجرا می‌شود. در واقع راوی داستان "شهرزاد" را نقل می‌کند و بین هر کدام از این نقل‌ها، قطعه پیانو مربوط به آن اجرا می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: در اجرای این بخش‌ها گاهی تم‌ها در برخوردهای گوناگون مرتبط با طول اثر در جلوه‌های جدید ظاهر می‌شوند. داستان شهرزاد بهانه‌ای برای جستجو و بیان اندیشه‌های فلسفی آهنگساز است.
وی افزود: این فصل از پروژه صد سال موسیقی ایران برای پیانو با همکاری هنرمندان ارزشمند ایرانی جمشید شمیرانی و پسرشان کیوان ضبط شده است. جمشید شمیرانی نقل‌کننده داستان شهرزاد است و بداهه‌نوازی‌ها بر روی تنبک، سنتور و دف توسط کیوان همراهی می‌شود.
وی با بیان این‌که بداهه‌نوازی جزئی از آهنگسازی علیرضا مشایخی نبوده و بنا به پیشنهاد من توسط کیوان شمیرانی انجام می‌شود تا شنونده ارتباط بهتر و بیشتری با متن داستان برقرار کند، یادآور شد: پروژه "صد سال موسیقی ایران برای پیانو" توسط شرکت مهم فرانسوی هارمونیا موندی پخش جهانی می‌شود.
وی در بخشی دیگر از سخنانش از سال‌ها تلاش خود برای ایجاد ارتباط بین موسیقی ایران و موسیقی معاصر جهان به عنوان پیانیست سخن گفت و اظهار کرد: اجرای ایده "صد سال موسیقی ایران برای پیانو" از ۴ سال پیش جنبه اجرایی به خود گرفت و پس از تحقیق و تماس با آهنگسازان بزرگ ایرانی کار جمع‌آوری و آرشیو کردن این قطعات و نت‌ها انجام شد.
رمضان که تا کنون قطعاتی از سی و پنج آهنگساز ایرانی اجرا کرده است، افزود: این پروژه شامل قطعاتی برای پیانو از ابتدای قرن بیستم میلادی تا امروز از آهنگسازان ایرانی است که علاوه بر تحصیل در موسیقی سنتی ایران در زمینه موسیقی کلاسیک غرب نیز فعالیت‌های بسیار زیادی داشته‌اند.
بنیانگذار و مدیر هنری جایزه پیانوی «باربد» گفت: این اولین بار است که تمام آهنگسازان در یک پروژه حضور دارند و قطعات‌شان در کنار هم اجرا می‌شود. این پروژه در قالب CD4 وارد بازار موسیقی جهان می‌شود که فصل اول این مجموعه تحت عنوان آهنگسازان 1950 با اجرای قطعاتی از محمدرضا درویشی، بهزاد رنجبران، نادر مشایخی، ایرج صهبایی، هرمز فرهت، فوزیه مجد و رضا والی وارد بازار شده است.

نظرات شما نظرات شما

نظر شما با موفقیت ثبت و پس از بررسی منتشر خواهد شد.
loading
بیشتر بخوانید بیشتر بخوانید

رضا یزدانی در مولن روژ

توسط هواداران - دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

نخستین گفت وگوی تصویری رضا یزدانی درباره آلبوم تازه اش «درهم» در استودیو مولن رو...

موزیک ویدئو "حریم شخصی"درکنسرت رضا یزدانی رونمایی شد

توسط هواداران - شنبه ۲ دی ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

"حریم شخصی" که از ٢٢ آذر ماه در سینماها اکران شده است،با قصه ای جسورانه به معضلا...

برگزیده جشن موسیقی ما

توسط هواداران - یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

رضا یزدانی پس از دریافت جایزه در چهارمین جشن موسیقی ما در اینستاگرام خود نوشت:هي...

کنسرت 1 دی رضا یزدانی

توسط هواداران - یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

کنسرت 1 دی با حضور بهاره کیان افشار در برج میلاد تهران برگزار شد

کنسرت 1 دی برج میلاد

توسط هواداران - یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

کنسرت 1 دی با حضور بهنوش طباطبایی

کنسرت 1 دی تهران

توسط هواداران - چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

باز اومدی و من تنها با حال زارجنگو شروع نکن روی سرم نبارآژیر قرمزو روی لبت نکشهی...