نگاه سردبیر : ⁣نمایش ساز در قاب تلوزیون رسمی از رویا تا واقعیت

توسط هواداران - شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ - موسیقی ایران

میثاق بنی مهد : گمانم هفته پیش بود . سامان احتشامی مهمان برنامه دور همی بود و نمایش پیانوی سفید رنگش از قاب سیمای جمهوری اسلامی اما و اگر هایی را از امید آشتی تلوزیون با نمایش ساز به وجود آورد . این امید چند روز بعد با نمایش دو عدد گیتار در بک گراند یک مصاحبه ی تلوزیونی !! نقش آن اما و اگر های امیدوارانه را پر رنگ تر  کرد و به قولی رویای تناول آن میوه ممنوعه را در اذهان جامعه شکل داد .  در همین زمینه روزنامه ی آفتاب یزد در سرمقاله ی مورخ هشتم اسفند خود با شور و تاب عجیبی تیتر زد : پس از پیانو گیتار هم روی آنتن رفت ! . برخی از صفحات و شبکه های اجتماعی متمایل به اصلاح طلبان نیز تقریبا با همین رویکرد به سراغ  خبر رفتند و همگی این اتفاق شکوهمند را !!! زمینه ای دانستند بر آشتی غریب الوقوع تلوزیون با مقوله نمایش آلات موسیقی . تلوزیون اما در این میان طبق معمول بدون ذکر موضعی بر له یا علیه این امید خلق الساعه ی هپروتی بر مدار محافظه کاری خبری خود ماند  .

برای بسیاری از جوانان دهی هفتادی و هشتادی و نودی شاید ذکر این امید و رویای نمایش ساز از تلوزیون رسمی کمی تا قسمتی جذاب باشد . اما برای عموم دهه پنجاهی ها و شصتی ها این رویا چندان وسوسه کننده نیست . در همین مسیر شاید پمپاژ چنین امیدی از سوی اصلاح طلبان به جامعه ی غم زده ی ایران فعلی نشانه ای از خالی بودن توشه ی آنها از ذکر امیدهای بی امید دیگر نیز باشد . حالا که به چنین کورسویی پناه آورده اند و نمایش سامان احتشامی را از پشت پیانو و نمایش آن دو گیتاریست را در عمق میدان دور و گنگ یک مصاحبه ی خبری نشان از گشایش می دانند !!! احتمالا دستهایشان بدجور خالی است و انبان امیدشان بدجور تهی .

در همین باره دهه ی پنجاهی ها و شصتی ها چند حکایت و خاطره هم سو را به وضوح به یاد می آورند و از نمایش چنین پر کاهی چندان ذوق مرگ نمی شوند !! . در اواخر دهه ی شصت . احتمالا سال ۱۳۶۹ مهرداد کاظمی تصنیف ؛ ای ساربان آهسته ران را با همکاری ارکستر ملی ایران در قالب یک برنامه تلوزیونی با نمایش تمام و کمال سازهای یک ارکستر کامل روی آنتن تلوزیون می فرستد بعد از این نمایش اعجاب آور تلوزیون دیگر رنگ سازی را تا ۹ سال بعد نمی بیند . در سال ۷۸ به یکباره نمایش ساز در تلوزیون آزاد می شود . رسول نجفیان شبانه در برنامه ی تلوزیونی محبوبی همچون شب بخیر تهران با سه تار خود ظاهر می شود و برای نخستین بار آهنگ ؛ می رن آدما را می خواند . همین نجفیان چندی بعد مجری برنامه ای شبانه در شبکه ی تهران با مضمون موسیقی سنتی می شود بعد از سالها از طریق برنامه اش با شهرام ناظری تماس می گیرند و گفتگویی نیم بند شکل می گیرد نمایش ساز سنتی همچون تنبور و دو تار و سه تار و سنتور و الخ در این برنامه کاملا طبیعی است . کمی بعد ورژن پاپ همین برنامه در شبکه برون مرزی صدا و سیما شادمهر را گیتار به دست جلوی دوربین تلوزیون جام جم صدا و سیما می برد . درست است که همه این داستانها کاملا موقتی است و در کمتر از یک سال بعد با دستوری که نمی دانیم از کجا و برای چه آمده است !!! کاسه کوزه موسیقی برای همیشه و تا به امروز از تلوزیون و تمامی رسانه های رسمی آن  جمع می شود . اما خوب ذکر همین حکایت هپروتی بودن امید عبث اصلاح طلبان امروز را باز نمایی می کند . آن روزی که سه تار رسول نجفیان و ارکستر مهرداد کاظمی و گیتار شادمهر عقیلی رو به روی دوربینها بود اتفاق چندانی به نفع موسیقی ایران نیفتاد چه برسد به امروز که نشانه های امید شما به صدا و سیما اینقدر کمرنگ و بی رمق است . در دو کیلومتری یک مصاحبه کننده یکی گیتار می زند !! تصاویر بکگراند یک پیانوی چوبی می شود مستندی بر امیدی خلق الساعه و به قول من هپروتی !!!! .   

دوستان اصلاح طلب باید شمایل داستان را کمی واقع گرایانه تر ببینند . گروهی هستند در بطن حاکمیت که از بیخ و بن با موسیقی بدند . اینها قدرتی مسلط دارند و هر امیدی را در چند چشمک ناقابل به یاسی بزرگ بدل می کنند . بنده بالشخصه خودم و اصلاح طلبان را به زندگی در کنار دیوار لخت واقعیت !!! و گام زدن  بر روی زمین حقیقی دعوت می کنم وگرنه با حلوا حلوا هیچ دهانی شیرین نمی شود . 

پی نوشت : ویدیویی که در ادامه ملاحظه می فرمایید مر تبط با نمایش گروه شادمهر عقیلی در صدا و سیما ( شبکه جام جم برون مرزی ) در نوروز سال ۱۳۷۸ است .شادمهر عقیلی سامان احتشامی ساز موسیقی
نظرات شما نظرات شما

نظر شما با موفقیت ثبت و پس از بررسی منتشر خواهد شد.
loading
بیشتر بخوانید بیشتر بخوانید

رضا یزدانی در مولن روژ

توسط هواداران - دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

نخستین گفت وگوی تصویری رضا یزدانی درباره آلبوم تازه اش «درهم» در استودیو مولن رو...

موزیک ویدئو "حریم شخصی"درکنسرت رضا یزدانی رونمایی شد

توسط هواداران - شنبه ۲ دی ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

"حریم شخصی" که از ٢٢ آذر ماه در سینماها اکران شده است،با قصه ای جسورانه به معضلا...

برگزیده جشن موسیقی ما

توسط هواداران - یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

رضا یزدانی پس از دریافت جایزه در چهارمین جشن موسیقی ما در اینستاگرام خود نوشت:هي...

کنسرت 1 دی رضا یزدانی

توسط هواداران - یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

کنسرت 1 دی با حضور بهاره کیان افشار در برج میلاد تهران برگزار شد

کنسرت 1 دی برج میلاد

توسط هواداران - یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

کنسرت 1 دی با حضور بهنوش طباطبایی

کنسرت 1 دی تهران

توسط هواداران - چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

باز اومدی و من تنها با حال زارجنگو شروع نکن روی سرم نبارآژیر قرمزو روی لبت نکشهی...