صدای «شهر خاموش» در وحدت شنیدنی شد

توسط هواداران - یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - موسیقی ایران

به گزارش مجله هواداران، چهارمین شب از اجرای پروژه موسیقایی «شهر خاموش» شنبه شب ۲۴ فروردین ماه با هنرنمایی کیهان کلهر نوازنده موسیقی ایرانی و کوارتت مینیاتور متشکل از پدرام فریوسفی نوازنده ویولن، میثممروستی نوازنده ویولن، نیلوفر محبی نوازنده ویولن، آتنا اشتیاقی نوازنده ویولنسل و تونی اورواتر نوازنده کنترباس و عضو تریوی رامبراند در تالار وحدت تهران برگزار شد.
«شهرخاموش» یکی از مشهورترین آلبوم‌های بی‌کلام کیهان کلهر است که سال ۱۳۸۷ با همراهی بروکلین رایدر رهبر یک کوارتت زهی از کشور آمریکا در سبک موسیقی کلاسیک و خاورمیانه‌ای در قالبی بین‌المللی منتشر شد. این آلبوم از چهار قطعه تشکیل شده که قطعه ۳۰ دقیقه‌ای «شهرخاموش» هسته اصلی اثر را تشکیل می‌دهد.
این آلبوم پس از انتشار با استقبال منتقدان مطرح موسیقی مواجه و پس از آن نیز به عنوان یکی از آثار برتر نشریات و رسانه‌های معتبر موسیقی در جهان معرفی شد. این در حالی است که آلبوم یاد شده تاکنون در بسیاری از شهرهای اروپایی و آمریکایی به اجرا درآمده است. سبک اصلی این آلبوم موسیقی کلاسیک بین‌المللی است که در کنار آن از موسیقی ایرانی، موسیقی خاورمیانه، موسیقی کردی، موسیقی خراسانی استفاده شده است. یکی از نکاتقابل توجه دیگر اثر هم قطعه نخست آلبوم است که به یاد قربانیان شهر حلبچه تولید شده است.
در آغاز این اجرای زنده که بدون نور صحنه با شروع غیرمنتظره‌ای همراه بود، کیهان کلهر این بار به جای تک نوازیکمانچه به عنوان ساز تخصصی خود، به اجرای قطعه «طرقه» با تک نوازی سه تار پرداخت. «طرقه» نام قطعه‌ای از ساخته‌های کیهان کلهر برای سه تار و کوارتت زهی است که کلهر سال‌ها پیش آن را در آلبوم «شب، سکوت، کویر» منتشر کرده است.
وی پیش از این نیز در تور کنسرت‌های اروپا و آمریکا کنسرت‌های خود را با ساز سه تار برگزار کرده بود.
قطعه «آتشگاه» ساخته کالین جیکوبسن دومین قطعه‌ای بود که اجرا شد. جیکوبسن نوازنده آمریکایی ویولن و آهنگساز عضو گروه «جاده ابریشم»، سال‌ها پیش پس از حضورش در ایران و بازدید از شهر تاریخی اصفهان که مجذوب تاریخ و قدمت کشورمان مخصوصاً بنای آتشگاه مربوط به دوره ساسانی در نجف آباد شده بود این قطعه را ساخت و به کلهر تقدیم کرده است.
«محبوب من مرا از خود مرنجان» که نامی برگرفته از ترجمه ابیات «لیلی و مجنون» نظامی گنجوی به آهنگسازی کالین جیکوبسن است، سومین قطعه‌ای بود که در این کنسرت اجرا شد تا «شهر خاموش» قطعه پایانی باشد؛ اینقطعه به یاد قربانیان حمله شیمیایی صدام به مردم بی‌پناه حلبچه با بهره‌گیری از موسیقی اصیل و محلی ایرانساخته شده است و کلهر پیش از اجرای آن ضمن همدردی با سیل‌زدگان کشورمان و آرزوی توجه بیشتر مسئولان به محیط زیست این قطعه را همراه با گروه اجرا کرد.
پس از اتمام کنسرت با تشویق‌های مکرر مخاطبان طرقه دوباره نواخته شد.

نظرات شما نظرات شما

نظر شما با موفقیت ثبت و پس از بررسی منتشر خواهد شد.
loading
بیشتر بخوانید بیشتر بخوانید

رضا یزدانی در مولن روژ

توسط هواداران - دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

نخستین گفت وگوی تصویری رضا یزدانی درباره آلبوم تازه اش «درهم» در استودیو مولن رو...

موزیک ویدئو "حریم شخصی"درکنسرت رضا یزدانی رونمایی شد

توسط هواداران - شنبه ۲ دی ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

"حریم شخصی" که از ٢٢ آذر ماه در سینماها اکران شده است،با قصه ای جسورانه به معضلا...

برگزیده جشن موسیقی ما

توسط هواداران - یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

رضا یزدانی پس از دریافت جایزه در چهارمین جشن موسیقی ما در اینستاگرام خود نوشت:هي...

کنسرت 1 دی رضا یزدانی

توسط هواداران - یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

کنسرت 1 دی با حضور بهاره کیان افشار در برج میلاد تهران برگزار شد

کنسرت 1 دی برج میلاد

توسط هواداران - یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

کنسرت 1 دی با حضور بهنوش طباطبایی

کنسرت 1 دی تهران

توسط هواداران - چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

باز اومدی و من تنها با حال زارجنگو شروع نکن روی سرم نبارآژیر قرمزو روی لبت نکشهی...