آلبوم سرمست با صدای محمد معتمدی منتشر شد

توسط هواداران - دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ - موسیقی ایران - محمد معتمدی


به گزارش مجله هواداران، آلبوم سرمست با صدای جادویی محمد معتمدی و اشعاری از مولانا و موسیقی محسن جلیل و میلاد رضا 12 اسفند ماه  در خانه هنری مانا رونمایی شد.
قبل از انتشار این آلبوم تک آهنگی به نام "خورشید" از همین آلبوم منتشر شده بود و با استقبال فروانی رو به رو شد. این اثر در 7 قطعه به نام های (خورشید، قافله، سرمست، سودا، عشق است، جنون و از زلف تو تا شانه   طی سه سال تلاس توسط مرکز موسیقی حوزه هنری تهیه و منتشر شد همچنین  همزمان با نشر اثر، تعدادی از سامانه های فروش اینترنتی آثار موسیقایی این آلبوم را منتشر کرده اند.
محمد معتمدی در آغاز نشست خبری در مورد مضمون کلی این اثر جدید توضیحاتی داد و گفت:" این اثر از تمامی کارهای قبلی من متفاوت است و حتی خودم بعد از شنیدن موسیقی کار با آقای جلیلی تماس گرفتم و گفتم که بسیار خوشحالم که می‌خواهم کاری انجام دهم که نسبت به گذشته‌ام خرق عادت است. من طی سفرهایم به کشورهای مختلف و مواجهه با موزیسین‌های این کشورها دریافتم که چقدر نیاز و ذائقه مخاطب در مسیر موسیقی یک کشور مهم و قابل توجه است. دقیقا این خصلت در این اثر وجود دارد و  هر احساسی که در محتوای شعر مولانا وجود دارد در قالب موسیقی ظهور و بروز داشته باشد."
او می‌گوید این اثر یک اثر سنتی برای ذائقه امروز ماست: «اگر بخواهیم موسیقی را با اصول و چارچوب‌هایی که در کتاب‌ها نوشته شده، مطابقت دهیم؛ شاید در مقوله هنر به جایی نرسیم. امیدوارم کسانی که این کار را دوست دارند با آن ارتباط برقرار کنند و به عنوان یک هدیه شب عید از ما قبول کنند. طبیعتا هیچ کاری بدون انتقاد نیست، نمی‌توان گفت کاری انجام شود که همه صددرصد با آن موافق باشند. امیدوارم مخاطبین از شنیدن آن لدت ببرند.»


عباس محمدی مدیر مذکز موسیقی حوزه هنری نیز در رونمایی از آلبوم سرمست حضور داشت و صحبت هایی در مورد این اثر کرد:" سرمست،‌ یک اثر فاخر است و باید گفت که اشعار عرفانی مولانا که مراحل سلوک انسان خاکی را به یک انسان کامل تشریح می کند به بهترین نحو اجرا شده است. متاسفانه پیش از رونمایی از این آلبوم حاشیه‌هایی ایجاد شده بود و عده‌ای می گفتند که این اثر،‌ موسیقی سنتی نیست و نباید آن را موسیقی فاخر و ایرانی دانست. مسئله‌ای که وجود دارد بر سر تعاریف و نام‌گذاری واژه‌هاست.»
او بر این اعتقاد است که سنت و فرهنگ از واژگانی است که تعاریف بسیاری در مورد آن شده است: «فرهنگ ایرانی از خرده‌فرهنگ‌ها و سنت‌های قبایل،‌ طوایف و نژادها شکل گرفته است. از خوزستان گرفته تا کردستان از کردستان تا شمال ایران و از خراسان تا جنوب سیستان و بلوچستان همه مردم فرهنگ خودشان دارند و نمی‌توان گفت فرهنگ ایرانی جدای از این خرده‌فرهنگ‌ها است. در موسیقی هم همین مسئله صدق می‌کند؛ عده‌ای به اشتباه موسیقی سنتی ایران را تنها موسیقی ردیفی و دستگاهی می‌دانند و خارج از آن را اصلا قبول ندارند. خوشحالم در زمانی که من مسئولیت داشته‌ام سعی کرده‌ام تا موسیقی نواحی،‌ موسیقی بومی و ... را هم به عنوان موسیقی سنتی ایران معرفی کنیم. "
مدیر مرکز موسیقی اظهار امیدواری کرد که این اثر با استقبال مخاطبان روبه‌رو شده و مردم با شنیدن آن لذت ببرند: "این اثر، اثری فاخر،‌ ناب، ایرانی و منطبق با فرهنگ این سرزمین است و از همین رو قطعا مورد توجه قرار می‌گیرد. اشعار انتخاب شده بسیار با برنامه بوده و از میان تمامی اشعار مولانا تنها ۷ شعر انتخاب شده است و باید گفت برای هر بخش از این آلبوم  تفکری صورت گرفته است. "


در ادامه برنامه «محسن جلیلی» آهنگ‌ساز آلبوم «سرمست»، نیز به نکته اشاره کرد که سرنوشتِ یک اثر را مخاطبان تعیین می‌کنند: «این سرنوشت جدای از نوع موسیقی و محتوای آن است و نوید این را می‌دهم که بعد از شنیدن آلبوم «سرمست» شما هم دچار «آن» و حال متفاوت خواهید شد. من از مرکز موسیقی حوزه هنری نهایت تشکر را دارم که با حمایت‌های خود بانی تولید این اثر شدند. از محمد معتمدی نیز قدردانم که با صدای گرم خود این اثر را شنیدنی‌تر کرد. باید درباره این آلبوم بگویم که این هفت اثر موجود، تنها یک اثر موسیقی نیست بلکه برای نگارش و تنظیم آن نزدیک به ۳ سال پژوهش شده است. برای ریتم،‌ موسیقی،‌ ملودی و حتی اشعار. در حوزه انتخاب شده از سه تن از اساتید مولاناشناسی کمک گرفته است تا درخصوص عرفان مولانا اطلاعات دقیقی در اختیارمان قرار دهند. در عرفان مولانا سه مرحله عرفان جمالی،‌ جلالی و کمالی وجود دارد و حال در این آلبوم این انواع و مراحل در قالب موسیقی و ملودی طراحی شده است. »
این آهنگ‌ساز درباره سبک به کار رفته در آلبوم «سرمست» خاطرنشان کرد: "این موسیقی قطعا موسیقی سنتی،‌ ایرانی و بومی است و به دلیل تلفیقی که صورت گرفته چهره دیگری را به مخاطبین نشان داده است. برای مثال، زمانی که در تعزیه از ترومپت استفاده شد قطعا مقاومت‌هایی وجود داشته اما امروز بخشی از موسیقی آیینی ما به حساب می‌آید. موسیقی تلفیقی هم به همین شکل است و از همین رو باید گفت که این آلبوم یک اثر ماندگار سنتی و ایرانی است."


عباس محمدی، مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری، در یادداشتی که در کاور این آلبوم نیز منتشر شده، آورده است:
«آلبوم موسیقی «سرمست»، تلاش پژوهشی ارجمندی است از «گروه موسیقی هوران» در عرصه موسیقایی شعر مولانا. این اثر از زوایای مختلف به ابعاد موسیقایی اشعار جمالی، جلالی و کمالی مولانا پرداخته است و در این تلاش قابل تقدیر سعی بر این بوده است تا 7 مرحله کمال را، از منظر شعر مولانا با همراهی موسیقی به تماشا بنشیند و ماحصل آن همین 7 قطعه شنیداری است که هر یک پنجره ایست از عالمی دیگر که به سفر به خویشتن می‌انجامد. لذا مرکز موسیقی حوزه هنری برای ارج نهادن به این تلاش شریف و همراهی و گام زدن در این مسیر خطیر، با در نظر داشتن نیازهای امروز و تلاش برای آفرینش‌های نویی که ریشه در سنت‌های ماندگار داشته باشد، آلبوم «سرمست» را پیشکش علاقه‌مندان می‌کند. باشد که مقبول طبع سخت‌پسندان گردد. »


در این مجموعه بهروز قهاری نوازنده کوزه، بندیر و ادوات پرکاشن، صابر جعفری نوازنده پیانو، زانیار حسامی نوازنده دیوان، مژگان محمد حسینی نوازنده قانون، شیما بلوکی فر نوازنده کمانچه، میلاد رضا نوازنده گیتار آگوستیک، گیتار بیس، حامد آزادی نوازنده گیتار کلاسیک، شایان نقره کار نوازنده ملودیکا، محسن جلیلی نوازنده نی و یسنای به عنوان نوازنده حضور دارند. این در حالی است که علی آهوان، میلاد استوار، فریبا خاربا بند، شیرین زعیم، مهدی سیاره کاه، سوگند کمیجانی، رها محمدی، مریم ناصری و علی نعیمی، در بخش هم آوایی همکاری داشته اند.
در آلبوم «سرمست» تنظیم ارکستر کوبه ای را بهروز قهاری، ضبط وکال «استودیو آبی رود»، ضبط ارکستر، میکس و مسترینگ «استودیو هلال»، مدیریت تولید «سروش بخشش»، محمد جواد اعتمادی مشاور ادبی، معین هاشمی نسب عکاس، پوریا برنجیان طراح و امور هنری این اثر را «کارگاه گرافیک و نگاره سوره»، بر عهده داشته اند.
محمد معتمدی آلبوم سرمست
نظرات شما نظرات شما

نظر شما با موفقیت ثبت و پس از بررسی منتشر خواهد شد.
loading
بیشتر بخوانید بیشتر بخوانید

رضا یزدانی در مولن روژ

توسط هواداران - دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

نخستین گفت وگوی تصویری رضا یزدانی درباره آلبوم تازه اش «درهم» در استودیو مولن رو...

موزیک ویدئو "حریم شخصی"درکنسرت رضا یزدانی رونمایی شد

توسط هواداران - شنبه ۲ دی ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

"حریم شخصی" که از ٢٢ آذر ماه در سینماها اکران شده است،با قصه ای جسورانه به معضلا...

برگزیده جشن موسیقی ما

توسط هواداران - یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

رضا یزدانی پس از دریافت جایزه در چهارمین جشن موسیقی ما در اینستاگرام خود نوشت:هي...

کنسرت 1 دی رضا یزدانی

توسط هواداران - یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

کنسرت 1 دی با حضور بهاره کیان افشار در برج میلاد تهران برگزار شد

کنسرت 1 دی برج میلاد

توسط هواداران - یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

کنسرت 1 دی با حضور بهنوش طباطبایی

کنسرت 1 دی تهران

توسط هواداران - چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - رضا یزدانی

باز اومدی و من تنها با حال زارجنگو شروع نکن روی سرم نبارآژیر قرمزو روی لبت نکشهی...