زندگی نامه سالار عقیلی

زندگی نامه سالار عقیلی

نام و نام خانوادگی: سالار عقیلی
نام اصلی: میر سالار مسلمی عقیلی
تاریخ تولد: ۱۱ آذر۱۳۵۶ (۳۹ سال)
سبک‌: موسیقی سنتی ایرانی
سازها: تنبک، سه تار، سنتور
سال‌های فعالیت: ۱۳۷۵ تا کنون
همسر: حریر شریعت زاده
فرزند: ماهور عقیلی


بیوگرافی سالار عقیلی
سالار عقیلی (Salar Aghili) متولد ۱۱ آذر ۱۳۵۶ تهران – (کرد تبار)، خواننده موسیقی سنتی ایرانی و دانش‌آموخته هنرستان موسیقی سوره و نیز دارای مدرک کارشناسی در رشته بازیگری تئاتر است. همسرش حریر شریعت زاده و پسرش ماهور عقیلی است. وی خواننده ثابت ارکستر موسیقی ملی ایران است و سابقه کار با گروه دستان، گروه راز و نیاز و ارشد تهماسبی را دارد. سالار عقیلی سرود ایران جوان را با اجرای ارکستر ملل خوانده است. همسر وی با نام حریر شریعت زاده، نوازنده پیانو و دف است.
سالار عقیلی شاگرد صدیق تعریف بوده است اما برخی افراد به اشتباه او را شاگرد محمدرضا شجریان می‌دانند در حالی که این مسئله صحت ندارد و خود او نیز این را تکذیب کرده است.

سالار عقیلی از ۸ سالگی فراگیری موسیقی را با نوازندگی سازهای مختلف آغاز کرد. برادر و مادرش علاقه‌مند به موسیقی و مشوق او بودند و پدرش که وکیل دادگستری بود بیشتر متمایل به پیشرفت تحصیلی او بود. او به هنرستان موسیقی رفت و از همان‌جا تصمیم به یادگیری آواز گرفت. او در طی بیش از ۵ سال نزد صدیق تعریف به فراگیری آواز پرداخت.

هم‌اکنون عقیلی افزون بر اجرا و ضبط آثار موسیقی به تدریس موسیقی در آموزشگاه خود و در هنرستان موسیقی مشغول است. او همچنین گروه راز و نیاز را تشکیل داد؛ که اعضای این گروه عبارتند از سالار عقیلی، حریر شریعت زاده، حامد فکوری، مهدی باقری، آرش فرهنگ فر و شهرام غلامی. او به همراه این گروه کنسرت‌های بسیاری در داخل و خارج از کشور اجرا کرده‌است.

در جشنواره موسیقی فجر سال ۱۳۷۵، سالار عقیلی جوانی ۱۸–۱۷ ساله، برای نخستین بار به روی صحنه می‌آید و موجب حیرت تماشاچیان شد. حریر شریعت زاده نیز در آن کنسرت حاضر بوده است و به سبب تسلط بر آوازهای ایرانی، با شنیدن صدای سالار عقیلی به استعداد وی پی می‌برد.

پس از اتمام برنامه در رابطه با آوازهای ایرانی به صحبت می‌نشینند و همین امر موجب همکاری‌های بعدی و در نهایت ازدواج این دو هنرمند منجر می‌شود. «شریعت زاده» در آلبوم «مایهٔ ناز» سالار عقیلی نوازنده پیانو است. همچنین شنیده‌ها حاکی از آن است که به تازگی تهیه‌کنندگی فعالیت‌های همسرش را نیز بر عهده دارد.


مصاحبه سالار عقیلی با شبکه من و تو
سالار عقیلی که برای اجرای کنسرت به لندن سفر کرده بود در بهمن ماه ۹۴ در استودیوی تلویزیون من ‌و تو حاضر شد و در یکی از برنامه‌های این شبکه ماهواره‌ای به گفت‌وگو نشست. حضور او در این برنامه با واکنش منفی رسانه‌های محافظه‌کار در ایران روبه‌رو شد و حمیدرضا نوربخش، مدیر سی‌ویکمین دوره جشنواره موسیقی فجر گفت که بر اساس تصمیم شورای نظارت جشنواره فجر به همین دلیل از جدول این دوره از جشنواره حذف خواهد شد.

از نکات قابل توجه این ماجرا می‌توان به انتشار آلبوم قصه باران چند روز پس از مصاحبه در دوازده بهمن اشاره کرد و از سوی دیگر صدای او از رسانه ملی ایران قطع نشد و پیوسته صدای او از رادیو و تلویزیون پخش شد.


آثار سالار عقیلی
۱۳۸۰ - عشق ماند (ساخته ارشد تهماسبی با اجرای گروه نوروز)
۱۳۸۲ - سایه‌های سبز (ساخته ارشد تهماسبی)
۱۳۸۵ - دریای بی پایان (ساخته سعید فرجپوری با اجرای گروه دستان)
۱۳۸۶ - سعدی نامه (ساخته ارشد تهماسبی با اجرای گروه دستان)
۱۳۸۷ - به نام گل سرخ (ساخته حمید متبسم با اجرای گروه دستان)
۱۳۸۸ - مایه ناز
۱۳۸۸ - عاشقی
۱۳۸۸ - هوای آفتاب
۱۳۸۸ - سالار خوانی‌ها
۱۳۸۹ - عشق دیرین
۱۳۸۹ - باده نوشین (آهنگ سازی هوشنگ فراهانی)
۱۳۸۹ - یاد باد
۱۳۹۰ - سبوی تشنه
۱۳۹۰ - دا
۱۳۹۰ - یار و دیار
۱۳۹۱ - نغمه همرازان
۱۳۹۱ - می‌تراود مهتاب آهنگ‌سازی کیوان ساکت
۱۳۹۲ - به سپیدی صلح
۱۳۹۲ - یار مست (آهنگ سازی مجید مولانیا با اجرای گروه موسیقی سور)
۱۳۹۲ - به یاد من باش
۱۳۹۳ - به نام وطن
۱۳۹۳ - ساقی بهار
۱۳۹۳ - زمزمه (آلبوم)
۱۳۹۳ - فصل عاشقی
۱۳۹۴ - جهان پهلوان تختی
۱۳۹۴ -آیین فرزانگی (آهنگسازی پویا سرایی براساس ملودی پیروز ارجمند)
۱۳۹۴ - قصه باران با آهنگسازی امین بیات
۱۳۹۴ ـ ازتنهایی گریه مکن
۱۳۹۵ - معمای شاه
۱۳۹۵ - قافله‌سالار عشق، با آهنگسازی مازیار شاهی در سوگ محمدرضا لطفی[۷]
۱۳۹۵ -چرخ و فلک


کنسرت‌های بین‌المللی سالار عقیلی
آمریکا ۲۰۱۶
کانادا ۲۰۱۶
آلمان ۲۰۱۵
هلند ۲۰۱۵
انگلستان ۲۰۱۵
ایتالیا ۲۰۱۵


جوایز و افتخارات سالار عقیلی
برنده جایزه مردمی بهترین خواننده - سه ستاره ۱۳۹۵
برنده جایزه بهترین ترانه - جشن حافظ ۱۳۹۵
برنده جایزه بهترین خواننده - جشنواره مرشدان برتر ۱۳۹۴